Керуючись статтею 24 Бюджетного кодексу України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» зі змінами, постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 року № 415 «Про затвердження Порядку використання коштів резервного фонду бюджету», виконавчий комітет сільської ради вирішив:
1. Затвердити Порядок використання коштів резервного фонду бюджету Миколаївської територіальної громади (далі – Порядок), що додається.
2. Виконавчим органам Миколаївської сільської ради, головним розпорядникам коштів бюджету Миколаївської сільської територіальної громади забезпечити додержання цього Порядку, затвердженого цим рішенням.
3. Координацію роботи щодо виконання цього рішення покласти на фінансового-економічний відділ сільської ради, контроль на заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів.
Секретар сільської ради Наталія РИКАШ
ПОРЯДОК
використання коштів резервного фонду бюджету
Миколаївської сільської територіальної громади
Загальні положення
1. Цей Порядок визначає напрями використання коштів резервного фонду бюджету сільської територіальної громади і встановлює процедури, пов'язані з виділенням коштів резервного фонду бюджету громади та звітуванням про їх використання.
2. Резервний фонд формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені під час складання проєкту бюджету.
3. Резервний фонд не може перевищувати 1 відсотка обсягу видатків загального фонду бюджету сільської територіальної громади.
31. Положення пункту 3 Порядку не застосовується в умовах воєнного стану та у разі здійснення згідно із законом заходів з часткової мобілізації.
4. Резервний фонд встановлюється рішенням сільської ради про бюджет сільської територіальної громади загальною сумою без визначення головного розпорядника бюджетних коштів.
5. Розподіл бюджетного призначення резервного фонду бюджету сільської територіальної громади проводиться рішенням виконавчого комітету сільської ради.
Напрями та умови використання коштів з резервного фонду
6. Кошти резервного фонду можуть використовуватися на здійснення:
а) заходів з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, природного, соціального характеру;
а1) заходів, пов'язаних із запобіганням виникненню надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, на основі даних моніторингу, експертизи, досліджень та прогнозів щодо можливого перебігу подій з метою недопущення їх переростання у надзвичайну ситуацію техногенного та природного характеру або пом'якшення її можливих наслідків;
а2) заходів щодо запобігання негативним явищам загрози нападу та будь-яких військових дій на території України;
б) інших непередбачених заходів, які відповідно до законів можуть здійснюватися за рахунок коштів бюджету сільської територіальної громади, але не мають постійного характеру і не могли бути передбачені під час складання проекту бюджету, тобто на момент затвердження бюджету не було визначених актами Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, Дніпропетровської обласної ради та державної адміністрації, Дніпровської районної ради та держадміністрації, сільської ради, виконавчого комітету сільської ради підстав для проведення таких заходів.
7. До непередбачених заходів, визначених у підпункті "б" пункту 6 цього Порядку, не можуть бути віднесені:
обслуговування та погашення боргу місцевого самоврядування;
додаткові заходи, що забезпечують виконання бюджетної програми (функції), призначення на яку затверджено у бюджеті сільської територіальної громади;
капітальний ремонт або реконструкція, крім випадків, пов’язаних з ліквідацією надзвичайних ситуацій та проведенням заходів, пов’язаних із запобіганням виникненню надзвичайних ситуацій техногенного, природного та соціального характеру;
придбання житла, крім випадків відселення мешканців з аварійних будинків, пошкоджених під час надзвичайної ситуації;
надання гуманітарної чи іншої допомоги, крім випадків, коли рішення про надання такої допомоги прийнято сільською радою.
8. За рахунок коштів резервного фонду бюджету сільської територіальної громади можуть відшкодовуватися витрати на здійснення заходів на суму фактичної кредиторської заборгованості станом на 1 січня поточного бюджетного періоду, щодо фінансування яких прийнято рішення про виділення коштів з резервного фонду бюджету в минулому бюджетному періоді, але платежі з бюджету не були проведені або були проведені частково, про що приймається відповідне рішення.
9. Рішення про виділення коштів з резервного фонду бюджету приймається тільки в межах призначення на цю мету у бюджеті сільської територіальної громади і втрачає чинність після закінчення відповідного бюджетного періоду.
10. Кошти з резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів з резервного фонду бюджету.
Кошти із резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб'єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.
Умови повернення до бюджету сільської територіальної громади коштів, виділених з резервного фонду бюджету, зокрема строки та поетапний графік, визначаються у договорі, укладеному між головним розпорядником бюджетних коштів та розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня або їх одержувачем.
Головний розпорядник бюджетних коштів та розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня або їх одержувач в установленому законом порядку несуть відповідальність за несвоєчасне повернення/неповернення коштів відповідно до умов договору.
Подання та розгляд звернень про виділення коштів з резервного фонду бюджету
11. Звернення про виділення коштів з резервного фонду бюджету подаються підприємствами, установами, організаціями (далі - заявники) до сільської ради.
12. У зверненні зазначається:
напрям використання коштів резервного фонду бюджету;
головний розпорядник бюджетних коштів, якому пропонується виділити кошти з резервного фонду бюджету (у разі необхідності);
обсяг асигнувань, який пропонується надати з резервного фонду бюджету, в тому числі на умовах повернення;
підстави для здійснення заходів за рахунок бюджету;
інформація про можливість (неможливість) фінансування зазначених заходів за рахунок інших джерел та наслідки у разі, коли кошти з резервного фонду не будуть виділені.
13. До звернення обов'язково додаються:
розрахунки обсягу коштів з резервного фонду бюджету;
перелік невідкладних (першочергових) робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, заходів, пов'язаних із запобіганням виникненню надзвичайних ситуацій техногенного, природного та соціального характеру, та інших заходів;
документи, що підтверджують отримані суми страхового відшкодування (у разі відсутності договору страхування - пояснення заявника про причини не проведення страхування);
інша інформація, що підтверджує необхідність виділення коштів з резервного фонду бюджету на здійснення заходів з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій з урахуванням факторів їх поширення, розміру завданих збитків та людських втрат і кваліфікаційних ознак надзвичайних ситуацій, проведення заходів, пов'язаних із запобіганням виникненню надзвичайних ситуацій техногенного, природного та соціального характеру, а також інших заходів.
У разі необхідності виділення коштів з резервного фонду сільського бюджету за напрямами, передбаченими у підпункті "а" пункту 6 цього Порядку, до звернення також обов'язково додаються:
акти обстеження та дефектні акти, що підтверджують розміри завданих збитків, затверджені в установленому порядку;
узагальнені кошторисні розрахунки на проведення аварійно-відбудовних та інших невідкладних робіт.
131. Заявники несуть відповідальність за правильність та достовірність поданих матеріалів, розрахунків, обґрунтувань в установленому законом порядку.
14. У разі необхідності виділення коштів з резервного фонду бюджету сільської територіальної громади на цілі, передбачені у пункті 8 цього Порядку, до звернення додаються документи, що підтверджують здійснення зазначених заходів та наявність фактичної кредиторської заборгованості.
15. Сільський голова або особа, яка виконує його обов’язки, не пізніше ніж у триденний термін з дня отримання звернення надає відповідні доручення для розгляду звернення та підготовки пропозицій для прийняття рішення про виділення коштів з резервного фонду бюджету фінансово-економічному відділу та відділу житлово-комунального господарства. комунальної власності, благоустрою та цивільного захисту населення сільської ради. До виконання доручення в разі необхідності можуть залучатися інші заінтересовані підрозділи виконавчих органів.
У разі потреби виконавчий комітет сільської ради дає доручення щодо підготовки експертних висновків у десятиденний термін (у разі коли термін виконання доручення не вказано) стосовно звернення:
ДСНС, місцевій комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій сільської ради - щодо визначення рівня надзвичайної ситуації згідно Порядком класифікації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру за їх рівнями;
відділу житлово-комунального господарства, комунальної власності, благоустрою та цивільного захисту населення сільської ради - щодо технічних рішень та вартісних показників, що підтверджують необхідність проведення робіт, які планується виконувати за рахунок коштів резервного фонду бюджету;
відповідному структурному підрозділу виконавчому комітету сільської ради - щодо оцінки збитків, завданих сільськогосподарським товаровиробникам, та необхідних для їх відшкодування коштів.
Протокол засідання місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій сільської ради та перелік невідкладних (першочергових) робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій не пізніше десятиденного терміну надається відділу житлово-комунального господарства, комунальної власності, благоустрою та цивільного захисту населення та фінансово-економічному відділу сільської ради.
У разі коли термін виконання доручення не вказано, органи, визначені у абзацах третьому-п’ятому цього пункту, у десятиденний термін після отримання доручення надсилають зазначені експертні висновки фінансово-економічного відділу сільської ради.
16. Фінансово-економічний відділ сільської ради розглядає звернення та додані до нього матеріали, готує пропозиції щодо підстав виділення коштів з резервного фонду бюджету, можливості здійснення відповідних заходів за рахунок інших джерел, можливого обсягу виділення асигнувань з резервного фонду та надсилає їх у тижневий термін до виконавчого комітету сільської ради.
17. Виконавчий комітет сільської ради за результатами розгляду звернення та з урахуванням експертних висновків, отриманих від органів, визначених у пункті 15 цього Порядку та пропозицій фінансово-економічного відділу сільської ради, робить узагальнений висновок щодо підстав виділення коштів з резервного фонду бюджету, правильності поданих розрахунків та можливого обсягу виділення асигнувань з резервного фонду бюджету.
18. У разі недотримання заявником вимог, установлених пунктами 6-10 цього Порядку, або невідповідності матеріалів звернення вимогам, зазначеним у 12 і 13 цього відповідальний виконавець повертає подані матеріали заявникові для доопрацювання, зазначивши причини їх повернення та доповідає про це виконавчому комітету сільської ради.
У разі коли загальний обсяг коштів, виділених з резервного фонду бюджету відповідно до прийнятих рішень, досягне обсягу призначення, затвердженого в бюджеті для резервного фонду фінансово-економічний відділ сільської ради невідкладно повідомляє про це виконавчий комітет сільської ради.
Підготовка та прийняття рішення про виділення коштів з резервного фонду бюджету
19. Фінансово-економічний відділ сільської ради є відповідальним за підготовку та подання проєктів рішень про виділення коштів з резервного фонду бюджету сільської територіальної громади.
У разі визнання доцільності та можливості виділення коштів з резервного фонду бюджету фінансово-економічний відділ сільської ради готує відповідний проєкт рішення, в якому повинно бути визначено:
головного розпорядника бюджетних коштів, якому виділяються кошти з резервного фонду сільського бюджету;
напрям використання коштів з резервного фонду бюджету;
обсяг коштів, який пропонується надати з резервного фонду бюджету;
умови повернення коштів, виділених з резервного фонду бюджету.
20. Фінансово-економічний відділ сільської ради погоджує проєкт рішення про виділення коштів з резервного фонду бюджету з сільським головою та подає його в установленому порядку на розгляд виконавчого комітету сільської ради.
21. Виконавчий комітет сільської ради приймає рішення про виділення коштів з резервного фонду сільського бюджету виключно за наявності висновків відділу житлово-комунального господарства , комунальної власності, благоустрою та цивільного захисту населення та фінансово-економічного відділу сільської ради.
22. У разі потреби виконавчий комітет сільської ради може скоротити термін розгляду звернення, підготовки та прийняття рішення про виділення коштів з резервного фонду бюджету.
Виділення коштів з резервного фонду бюджету, ведення обліку та звітності
23. Після прийняття рішення про виділення коштів з резервного фонду бюджету:
а) головний розпорядник бюджетних коштів у тижневий термін повідомляє фінансово-економічний відділ сільської ради коди тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів, коди економічної класифікації видатків та відповідні обсяги коштів згідно із зазначеним рішенням;
б) фінансово-економічний відділ сільської ради під час визначення бюджетної програми з резервного фонду бюджету закріплює за нею код програмної та функціональної класифікації видатків і кредитування бюджету відповідно до напряму використання коштів резервного фонду бюджету, затвердженого зазначеним рішенням, і вносить в установленому порядку зміни до розпису бюджету сільської територіальної громади.
24. Головний розпорядник бюджетних коштів після отримання довідки про внесення змін до розпису бюджету вносить зміни до кошторисів та планів асигнувань у порядку, встановленому для затвердження цих документів.
25. Територіальний орган Державної казначейської служби України, після внесення змін до розпису бюджету сільської територіальної громади, здійснює його виконання в установленому порядку, при цьому видатки з резервного фонду провадяться лише за умови надання головним розпорядником бюджетних коштів, якому виділено кошти з резервного фонду бюджету, переліку невідкладних (першочергових) робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, заходів, пов’язаних із запобіганням виникненню надзвичайних ситуацій техногенного, природного та соціального характеру, або інших заходів та копії договору про повернення до бюджету коштів, виділених з резервного фонду бюджету на умовах повернення, укладеного між головним розпорядником бюджетних коштів та розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня або їх одержувачем.
26. Фінансово-економічний відділ сільської ради проводить моніторинг прийнятих рішень про виділення коштів з резервного фонду бюджету і щомісяця інформує виконавчий комітет про витрачання коштів резервного фонду бюджету сільської територіальної громади.
Територіальний орган Державної казначейської служби України щокварталу не пізніше 15 числа місяця, що настає за звітним періодом, надає інформацію фінансово-економічному відділу сільської ради щодо залишків коштів резервного фонду бюджету на рахунках головних розпорядників бюджетних коштів (одержувачів бюджетних коштів) у розрізі головних розпорядників бюджетних коштів та бюджетних програм з резервного фонду бюджету, а головні розпорядники бюджетних коштів – пояснення про причини невикористання коштів резервного фонду бюджету.
За результатами аналізу фактичних залишків невикористаних коштів резервного фонду бюджету на рахунках головних розпорядників бюджетних коштів фінансово-економічний відділ у разі необхідності готує та подає в установленому порядку на розгляд виконавчого комітету проєкт рішення щодо зменшення головному розпоряднику бюджетних коштів відповідних видатків з резервного фонду бюджету.
27. Головні розпорядники бюджетних коштів, які використали кошти з резервного фонду бюджету подають територіальному органу Державної казначейської служби України та фінансово-економічному відділу сільської ради звіт щодо використання коштів у відповідності з переліком робіт або інших заходів, погодженим відповідно до пункту 26 цього Порядку, а у разі виділення коштів резервного фонду бюджету на умовах повернення – також інформацію про їх повернення до бюджету.
28. Фінансово-економічний відділ сільської ради отримує не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним, інформацію від територіального органу Державної казначейської служби України про використання коштів з резервного фонду бюджету сільської територіальної громади.
29. Контроль за використанням коштів, виділених з резервного фонду бюджету, здійснюється в установленому законодавством порядку.
У разі виявлення за результатами проведення ревізій фактів нецільового використання коштів резервного фонду бюджету та неповернення їх до бюджету сільської територіальної громади, Держаудитслужба (її міжрегіональний територіальний орган) порушують перед територіальним органом Державної казначейської служби України питання про зупинення операцій з коштами резервного фонду бюджету та інформують про це головного розпорядника бюджетних коштів та фінансово-економічний відділ сільської ради.
На підставі актів ревізій, складених відповідно до законодавства, фінансово-економічний відділ сільської ради готує та подає в установленому порядку на розгляд виконавчого комітету сільської ради проєкт рішення щодо зменшення головному розпоряднику бюджетних коштів обсягу зазначених видатків з резервного фонду бюджету на суму коштів, що витрачені не за цільовим призначенням.
За неможливості здійснити зазначене зменшення обсягу видатків з резервного фонду бюджету фінансово-економічний відділ сільської ради повідомляє про це Держаудитслужбу (її міжрегіональний територіальний орган), який виявив факт нецільового використання коштів.
30. Фінансово-економічний відділ сільської ради отримує щомісяця інформацію від територіального органу Державної казначейської служби України про повернення коштів виділених з резервного фонду бюджету на умовах повернення.
Керуюча справами(секретар) виконкому Алла ФЕФЕЛОВА